تبلیغات
Everything - و باز هم ایران:
Everything

"تاریخ برای تحریف کردن آفریده شد"

      

طی این سالها هالیوود بعنوان یک بازوی کمکی رسانه ای برای کاخ سفید بارها وبارها برای تبلیغ بسیاری از سیاست های آمریکا وارد میدان شده و به بسیاری از فرهنگهای مستقل و شخصیتها و حتی وثایع تاریخی شبیخون زده است تا ثابت کند در دهکده جهانی آنهایی که با کاخ سفید نیستند، باید تخریب شوند.

این بار باز هم نوبت ایران بود تا پس از فیلم "اسکندر کبیر" در فیلم 300  یک روایت تاریخی مرتبط با ایرانی ها دستمایه ساخت یک فیلم قرار بگیرد؛ فیلمی که درآن باید ایرانی ها بشکل دیگری نشان داده میشدند تا کاخ سفید و ساکنان آن لبخند برلب به

تماشای رویای آمریکائی شان برپرده نقره ای بنشینند.

همه به صف

ماجرا از اکران فیلم ضدایرانی 300 در لس آنجلس کالیفرنیا آغازشد. جایی که اکران این فیلم ایرانی های مقیم آنجا را به واکنش شدید علیه آن وادارکرد.

همه چیز برنامه ریزی شده و صد البته هدفمند بود. در ایالت کالیفرنیای آمریکا

بیش از 180 سالن سینما به نمایش 300 اختصاص داشت تا یکی از اتفاقات بی سابقه رقم بخورد. اختصاص این تعداد سالن به این فیلم نشان میداد که آنها بدنبال این هستند که در کوتاهترین زمان ممکن تعداد زیادی از تماشاگران امکان تماشای این فیلم را بیابند؛ فیلمی که به تحریف آشکار تاریخ 2500 اسله ایران دست میزند. این سیاست هم البته موثر افتاد و درهفته اول، فیلم به فروش 70 میلیون دلار دست یافت.

اما... ایرانیهای مقیم آنجا با تهیه طومارهای اینترنتی و فرستادن ایمیل به آشنایان خود درایران، آنها را درجریان ساخت چنین فیلمی قرارداده و خواستار همراهی هموطنانشان برای تحریم 300 شدند که بیش از 4500 نفر با مراجعه به سایت یاهو، و بیش از 8000 نفر با مراجعه به سایت http://www.petitononline.com

نظرشان را دراین خصوص ثبت کردند.

آنچه در اظهارنظرهای یاهو بیشتر به چشم میخورد، دروغ بودن محتوای فیلم است؛ اینکه سازندگان فیلم ابتدا باید نگاهی به تاریخ بیاندازند.

همچنین درسایر رسانه های جهان انتقادهای زیادی از 300 صورت گرفته است؛

روزنامه "آتلانتا ژورنال" این فیلم را آکنده از گزافه گویی دانست. روزنامه "بوستون گلوب" این فیلم را کسالت آور همراه با صحنه های ساختگی و بیروح توصیف کرد.

روزنامه "USA TODAY" در تمسخر محصول جدید آمریکا نوشت: "هیجان این فیلم فقط کمی بیشتر از یک بازی ویدئویی است."

روزنامه "NEWYORK TIMES" نیزدرنقد فیلم آورده: "جدیت ساختگی و تصنعی این فیلم، آنرا خسته کننده تر از سرگرمی ها کرده است.

حتی شبکه خبری CNN نیز نتوانست تحریف تاریخی این فیلم و شدت آن را تحمل کند.

من نبودم، دستم بود!

اما کارگردان این فیلم ادعای دیگری دارد. پس ازآنکه برخی رسانه ها اعلام کردند که 300 با درخواست و حمایت مالی دولت آمریکا تهیه شده، "Zack Snyder" کارگردان 300 مدعی شد این تصوری اشتباه است. وی در مصاحبه با روزنامه

"بوستون گلوب" گفت: "برخی باوردارند که من ازسوی دولت آمریکا پول گرفته ام

تااین فیلم تبلیغی را بسازم؛ اما اینگونه نیست. حتی یکی از من پرسید آیا سیاست شما همان سیاست "Frank Miller" است است که داستان فیلم را براساس کتابش ساختید؟

باید بگویم زمانیکه من کتاب میلر را به فیلم تبدیل میکنم، نگاه او همان نگاه من است و نمیتوانم دید او را اصلاح کنم."

اسنایدر تلویحا اذعان کرد که فیلم 300 را میتوان با حمله آمریکا به عراق مقایسه کرد؛ چنانکه دربخشی از فیلم میتوان سیاستهای دولت آمریکا پس از11 سپتامبر را

بوضوح مشاهده کرد. وی بااشاره به اینکه برخی سعی دارند شسباهتهایی را بین فیلم و وقایع سیاسی روز برقرار کنند، گفت: "ممکن است برداشتهای متفاوتی از این فیلم شود، اما من هیچ اظهارنظر سیاسی دراین باره نخواهم کرد. وقتی نقد فیلم افراد را میخوانم، کاملا به نگاه سیاسی آنها پی میبرم."

او درحالی این سخنان را برزبان می آورد که نه تنها تاریخ را تحریف کرده، بلکه

به پرداختن به یکی از نبردهای ارتش ایران و یونان موقعیتی مشابه موقعیت امروز غرب دربرابر خاورمیانه ترسیم کرده است؛ موقعیتی که برخی منتقدان آن را توجیه هنری لشگرکشی بوش به خاورمیانه و اشغال عراق میدانند.

پیش از این نیز "الیور استون" با ساخت فیلم "اسکندر" به برجسته سازی لشگرکشی او به شرق پرداخته بود و دراین مسیر تا جایی پیش رفته بود که صورت پادشاه ایران را شبیه بن لادن گریم کرده بود. این فیلم در روزهای پایانی سال 85 از شبکه چهارپخش شد و اکبر عالمی، با نقد سکانس به سکانس فیلم به رابطه هالیوود و سیاستهای حاکم برآمریکا اشاره کرد. درفیلم اسکندر جدا از موارد یادشده، ایرانی ها به شکل مردمی ترسو و بی تمدن به تصویرکشیده شده بودند و درمقابل سرداری شجاع و عادل بود که میتوانست نماد سیاستهای غرب باشد که میخواهند دموکراسی غربی را بازور گلوله وتانک به خاورمیانه تحمیل کنند.

تحریف میکنم؛ پس هستم

خیلی ها هستند که اصولا معتقدند تاریخ برای تحریف آفریده شده و مااصلا نباید خودمان را اینقدر ناراحت کنیم. اصولا نه ما، بلکه مردم سایر کشورها هم نباید خودشان را اینقدر ناراحت کنند؛ چون آنها هم صاحب تاریخند و آمریکائی هایی که ازنسل کابوی های تنها وغمگین آواره بیابانهای غرب وحشی هستند، تاریخی ندارند و اینچنان میخواهند به نحوی خودشان را تخلیه کنند. آنها چون تاریخ ندارند میخواهند تاریخ دیگر ملتهای متمدن را تحریف کنند تا بگویند ما هم هستیم.

با این حال چون هالیوود ابزار مهم وتاثیرگذاری است (به قول اکبر عالمی در برنامه نقد فیلم اسکندر) ما باید بیشتر ازاینها حواسمان باشد؛ چراکه ممکن است درآینده نزدیک انها فیلمی بسازند و درآن نشان دهند مثلا ژاپن اولین کشوری بوده که از بمب اتمی استفاده کرده و مثلا در جنگ با آمریکا برروی واشنگتن و نیویورک بمب اتمی انداخته است. اصولا چون هرچه آدم پرروتر شود، امکان موفقیتش هم بیشتراست، پیشنهاد میشود برای این شر ما هم باید کمی تا قسمتی پررویی کنیم.

 

لینک مرتبط:

300 in IMDB

فیلم 300 در بانک اطلاعاتی اینترنتی فیلم ها:

 

300 (film) - Wikipedia, the free encyclopedia

توضیحاتی کامل درمورد فیلم 300، سازندگان، تاریخچه و... در دائرة المعارف معروف ویکی پدیا (البته به زبان ناب انگلیسی):

 
طبقه بندی: سینمایی، 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 29 فروردین 1386 توسط Hamidreza


درباره وبلاگ
جستجو
آرشيو مطالب
آخرين مطالب
نويسندگان
موضوعات
نظر سنجي
پيوند ها
پيوندهاي روزانه
آمار سايت